Dnes opět přináším něco nového. Na našem domě jsem si vyzkoušel pilotní projekt fotovoltaického ohřevu užitkové vody.
V současné době je velkým hitem a jistě i byznysem využití sluneční energie. Všichni jsme z médií kolem sebe neustále masírování tématy ekologie , hospodárného využívání dostupných energií , ale co si budem vykládat, v první řadě chce každý z nás hlavně ušetřit výdaje na chod domácnosti.
Nebudu zde rozebírat dostupné možnosti a řešení, to by bylo na dlouhé povídání. Nicméně po dlouhých úvahách a zhodnocení jsem osobně sáhl po realizaci přímého fotovoltaického ohřevu teplé užtkové vody. Instalované řešení mě přescědčilo především svou technickou jednoduchostí v podobě minima součástí ( žádné zbytečné součásti v podobě střídače, ohřev je realizován přímo stejnosměrným napětím z panelů ), relativmě nízkými pořizovacími náklady a předpokladem rychlé návratnosti vynaložených prostředků. Ano, předpokladem – bohužel správný návrh komponent a správné umístění panelů je u fotovoltaických aplikací klíčové a ne každý dům je správně natočen a mé zkušenosti prozatím jen teoretické :-). Samozřejmě statistiky budu mít až po nějakém tom čase provozu a pak budu moci vše objektivně zhodnotit.
Na střeše domu, která je otočena na jihozápad, jsem pro začátek umístil do série 4ks panelů, o jmenovitém výkonu 450 Wp a jmenovitém napětí 44V. Další dva přidám v nejbližší době.
A tady už je pohled do technické místnosti na rozvaděč a řídící modul Solar Kerberos 320H, který dokáže vyrobenou energii nasměrovat dle požadavků do dvou nezávislých odběrů. Pro začátek ohřívám teplou užitkovou vodu v bojleru o objemu 300l topným tělesem s příkonem 2,2 kW. V nejbližší době přidám do okruhu topení ještě akumulační nádrž ve které bude umístěno druhé topné těleso, taktéž s přikonem 2,,2 kW pro uložení případných přebytků.